čtvrtek 21. března 2013

Jarní očista

Tentokrát to bude o výživě. Už několik let, vždy na jaře, držím nějakou očistnou kúru. Většinou to byly páteční půsty nebo třídenní hladovka, ale zkusila jsem pár týdnů i výživu podle krevní skupiny, dělenou stravu nebo měsíc bez masa. Zkrátka když to není nějaká jednostranná strava, nebo dieta postavená na hlavu (třeba coca-colová!!!) a má nějaké zdravotní opodstatnění, tak ji ráda vyzkouším. Názory se dnes různí, tak proč nevyzkoušet, jak se bude cítit zrovna to moje tělo.


Tento rok mě moje běhací kamarádka navnadila na odkyselení organismu podle bestselleru Mačingové Zhubněte jednou pro vždy. Sama autorka upozorňuje, že to není redukční dieta (dnes prodává knihu už jen název?). Sehnala jsem si knihu a úvodní povídání mě přesvědčilo, že letos to bude toto. Nakoupila jsem hromadu zeleniny a struhadlo dostalo pořádně zabrat. Má se jíst do sytosti, ale jen určité, zásadité potraviny. Snídaně ve formě jablko-mrkev-ořechy-med-rozinky se jí každý den a tak jsem jí udělala jak pro pionýrský tábor. Na oběd vařená brokolice s olivovým olejem, posypaná sýrem. Vybavená krabičkami jsem se odebrala ráno do práce. První den může začít!


Místo své oblíbené ranní kávy (často na lačno) jsem si jen převařila vodu. Pustila jsem se do snídaně a ještě než jsem krabičku dojedla, cítila jsem křeče v břiše. Tak to to účinkuje rychle :) Během dopoledne jsem vypila první litr převařené vody a víc času než u PC, jsem strávila na WC :) K poledni mě začala bolet hlava. Bohužel bolest se tak stupňovala, že svůj první detoxikační den jsem zpečetila dvěma Ibalginy, které jinak vůbec nepolykám. I když jsem neměla hlad, cítila jsem se pod psa. Pomohl mi až dostatečný spánek. Tak to bychom měli. Moje znečištěné, na kávě závislé tělo, asi nepřekonalo nápor toho všeho zdraví, co jsem do něj nacpala.


Ráno jsem dostala od kamarádky zprávu, že kávu si můžu dát. Ale jen se sojovým mlékem. Tak počkat, to mi nějak nehraje. Nemusím být odborník na výživu abych věděla, že káva vedle bílé mouky, masa a alkoholu zakyseluje organismus nejvíce. Koukla jsem na net a vážně. V diskusích si dámy radí, že káva se může. Tak to mi hlava nebere. Stahuji tabulky potravin a koukám, že ani sýr, ani vejce, ani ořechy - potraviny, které se v receptech Mačingové často objevují, nejsou zásadotvorné. Kniha ve mě rázem ztratila důvěru. Otevírám mnohem méně prodejnější titul - Pryč s kyselostí. Jazyk není sice tak lidový, ale na "zakázaném" seznamu je káva, oříšky, vejce a další potraviny, kterými se vylepšují recepty Mačingové ... nechci spekulovat jestli je to kvůli zvýšení oblíbenosti této diety. Každopádně já jsem kávu vyměnila za zelený čaj a vejcem sypat zeleninu nebudu. A cítím se zatím výborně. Mám ale ještě před sebou skoro 4 týdny bez masa, bílé mouky, mléka, alkoholu či kávy a těším se, až budu místo běhu lítat :)

9 komentářů:

 1. To zakyseľovanie organizmu je len fáma, ovplyvniť pH krvi stravou je takmer nemožné, viď http://www.projektzdravi.cz/pdf/inf_poradna_prekyseleni.pdf

  Inak diéta od Mačingovej je z nutričného hľadiska nič moc - nízky kalorický príjem a žiadne bielkoviny v nej vedú akurát tak k úbytku svalov a spomaleniu metabolizmu.

  OdpovědětVymazat
 2. Já myslím, že nic není černobílé a informace ohledně výživy se různí, i ohledně pH, viz http://www.volny.cz/lekarnik/Lekarna/Nemoc/Odkyseleni.htm

  Čemu potom věřit? Asi nejvíce své vlastní zkušenosti. Mám ve svém okolí 2 běžce, kteří se po této kúře cítili výborně, tak proč to nezkusit? Myslím, že svému tělu nemůžu ublížit tím, že se budu stravovat měsíc vegetariánsky, nebudu jíst bílou mouku a odpustím si každodenní sklenku vína a dva šálky kávy :)
  Ať ti to běhá! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jeslti ti na těch stránkách rovnou vedou do E-shopu tak se nediv, že tvrdí, že organismus překyselit jde :o))

   Taky jsem se dočetla, že organismus se nemůže překyselit, že si sám řídí, aby bylo vše v pořádku, a přípravky na odkyselení jsou jen tahání peněz z lidí. Věřím ale na čištění organismu na úplněk či novoluní.

   Vymazat
  2. Ano, když teď o tom víc čtu, tak se píše o tom, že si organismus pomůže od překyselení sám. Někdo ale uvádí, že když je těch kyselin převaha, tak na vybalancování správného pH se pak využijí z těla látky, které chybí potom někde jinde. Třeba vápník z kostí atd.
   Pro mě je to ale hlavně o tom čištění těla. Bílá mouka, maso, mléko, alkohol ... Ale úplněk a novoluní mě zaujalo :) Třeba příští jaro ... :)

   Vymazat
  3. úplněk a novoluní jsou každý měsíc, nač čekat na příští jaro ;o))

   Vymazat
 3. Renco, obdiv.. hlavne to odpusteni sklenky vina:).. u me je to tak skoro 3dcl (ta sklenka) :), urcite taky neco "zkusim", ale zase az budu v klidnejsim rezimu... Duben vypada jako naprosto naslapany mesic:).
  Tak cisteni zdar! At ti to hezky beha.. co beha? LITA!!! MSF! 12:)

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby 3 deci :) ... no jo, holt su holka z Moravy a to vinko je asi nejbolestivější :) Když se koukám na tvoje odpočítadlo, tak pravda, teď asi neradno něco zásadního měnit. Tak na zdraví! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ja su kluk z Prahy a nejbolestivější je pro mě studentská pečet :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si dej, i za mě :) Já ten deficit vínka taky pak určitě doženu :D

   Vymazat