úterý 14. května 2013

Jak se běhá na Helgolandu

Když jsem kývla na plán kolegů, jet na Helgoland fotit tuleně, vůbec mě nenapadlo přemýšlet nad běháním. Až když jsem mrkla do mapy a zjistila, že je to ostrov o rozloze přibližně 1 km2,  zmocnily se mě obavy :) Kde já tam budu běhat?! A to jsem ještě netušila, že budeme bydlet na jeho menší sestřičce Duně o necelých 0,7 km2 :)

Obavy ze mě spadly hned po příjezdu. Moje představa, maličkého ostrova vzala za své hned po vylodění se, když jsem táhla těžkou krosnu z přístavu do kempu. Najednou se mi vzdálenosti zdály nekonečné :)
Jen co jsem shodila bágl, šla jsem obhlédnout tuleně. Fakt tam byli. Líně se povalovali po pláži. Žádné bariéry, žádné ploty. Jen čistá příroda. Nevěděla jsem, jestli dřív fotit, nebo zout boty a proběhnout se po pláži.

tuleni ... samí tuleni
a zase tuleni ... a jedna bosopoběhlice :)

Nemohla jsem se toho nabažit a nemohla jsem se dočkat dalšího dne, kdy si proběhneme celý ostrov. Vydali jsme se hned z rána. Brzy jsme zjistili, že je zde i kamínková pláž a že běhání v ní, je ještě těžší než v písku :)ranní idilka
písek ... samej písek

cesta do nitra ostrova ... a zase ten písek ...

Pouze středem ostrova vedou zpevněné cesty, ostatní je jen písek, nebo oblázky. Po dvou hodinách jsme toho měli celkem dost a věř nebo ne, i na tak malém ostrůvku se dá naběhat 16 km :)  Zápis z Garmina  pro fajnšmekry :) Jak vidno, běhali jsme za odlivu a zajímavá je i křivka elevation nebo údaj min elevation :)

Následující den jsme se probudili do deště. Pak svítilo sluníčko, pak zase pršelo a pak zase svítilo sluníčko ... no jak v pejskovi a kočičce :) Když jsme mysleli, že už je vážně po dešti, tak jsme vyběhli, ale začalo to nanovo. Navíc byl silný vítr, takže pršelo ze všech stran. Běžet proti větru, dešti, v písku ... to nezachrání ani tuleni :) Vydrželi jsme to hodinu a půl a přesto jsem měla pocit, že mám za sebou nejmíň maraton v horách :)

Nevím, proč to tady není vidět, ale fakt bylo hnusně a fakt jsem toho měla dost :)

A aby se neřeklo, tak jsem teda i trochu fotila :)


Duna z Helgolandu
Duna už je přichystána na letní sozonu :)
cesta k Neptunovi ... tu jsme si nechali ujít :)
útesy na Helgolandu
kýč jak bič
terej bílý - námluvy
terej bílý - stavba hnízda
nuda na pláži

miminko
vyrušen z rozjímání
ne, není to plyšová hračka :)

Nutno dodat, že na obou ostrovech nejezdí auta, jen elektromobily, což ještě umocňuje tu čistotu kolem. A prosím, i když je to tu pohádkové, nezaměňovat za Legoland :)

12 komentářů:

 1. Moc velká krása. Tuleňů bych se asi bála, ale vypadali, že jsou ještě línější než já v neděli po obědě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda. V podstatě se dala vyfotit i nějaká ta akční póza, ale člověk na to musel strávit hodiny na pláži :) Ale bát se nebylo třeba. Jakmile jsi překročila jistou hranici, prchali do moře. Přitom se ale raději ještě po očku dívali, jestli ten úprk není zbytečný :)))

   Vymazat
 2. Negativni elevaci mivam casto, ale tulene ne. Pisek pri prilivu je celkem sila, co? Diky za fotky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, to je pravda, pro tebe nejsou záporná čísla nic novýho :)
   Příliv nepříliv ... na mokrém písku se váleli tuleni, takže nezbylo než pěkně dupat v suchým :))

   Vymazat
 3. Krásné fotky - úžasná příroda! Paráda, užij si to :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani se nechce věřit, že je to 6 hodin jízdy od Prahy :) Celkem docela nízkonákladový výlet. Když ti nevadí spát ve stanu, za ubytko na 3 noci dáš 29EUR. Asi se tam ještě vrátím :)

   Vymazat
 4. Nadhera, parada!!!! Moc pekny, tedy, na fotkach neni videt, ze toho mas dost.. Spis, ze si to poradne uzivas..:)
  Fakt hezky. 12:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak oprava. Nohy toho měly dost. Hlava si užívala :)

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Sejdeme se všichni na Helgolandským maratonu? :D
   http://www.helgolandmarathon.de/

   Vymazat
 6. Na to nejsou slova. To si jen přeju zažít!
  A Vám to moc přeju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to krásnej kousek světa. Ale takových je určitě plno, zvlášť když si je uděláme krásný tím, že si je proběhneme :) Stačí mít otevřené oči a mysl :)

   Vymazat