pátek 25. září 2015

Žiju :)

Trochu jsem se odmlčela, ale žiju :) Akorát momentálně pár týdnů v Izraeli. Moje místní kolegyně mi nabídla k obývání její dům, tak jsme sem s rodinou přeletěli a snažíme se tuto zemi poznat z pohledu běžného místního občana. O tom jak to zde chodí, píšu na blog na iDnes.


Tel Aviv

S běháním to tu mají těžké. Běhání je zde záležistostí sekulárních Židů. Pokud nebydlí blízko pláže, poblíž nebo přímo v Tel Avivu nebo v moderní části některého z velkých měst, není moc kde běhat. Běžně se třeba stává, že ve vnitrozemí potkáte běžce běžet na dálnici v protisměru.  Ačkoliv podmínky pro trénink nejsou ideální, koná se tu několik zajímavých závodů. Například Jerusalem Marathon nebo Tel Aviv Marathon.Krajinu Izraele tvoří z téměř 70% poušť a když už se zde nachází nějaký ten lesík, jsou v něm sice vyznačeny trailové trasy, ale moc bezpečně bych se v nich necítila.

i přes tuto krajinu vedou traily
přes tento kráter v Negevské poušti vede spousta trailových cest

Takže pokud se někde běhá, tak hlavně po plážích Středozemního moře. Jsou krásné, jsou dlouhé a dá se po nich naběhat spousty kilometrů. Musíte to ale stihnout hodně brzy ráno, protože teplota přes den rychle stoupá. V těchto zářijových dnech je od 9 h ráno do setmění stále stabilních 33-35 stupňů.

Jedna z pláží blízko Tel Avivu


Další nevýhodou je, že zde nejsou kopce. Myslím na pláži :) Když jsem zde byla na jaře pracovně, tak jsem při ranním výběhu na jeden "kopec" narazila. Byl to takový strmější příjezd z městečka na pláž a běhalo po něm spousta běžců, pořád dokola, nahoru a dolů. Asi to bylo široko daleko jediné místo, kde se daly trochu potrénovat výběhy, protože hustota běžců byla místy jako na nějakém menším závodě :)


na vrcholu kopečku bylo stále plno

Zatím co u nás potkávám běžce v trikách často z různých horských trailů, tady kolem mě běhaly trika s nápisy "desert run", "desert marathon" a jednou dokonce Marathon des Sables. Ano, na tyto závody se zde natrénovat dá. Ovšem při tréninku například přímo v místní Negevské nebo Judské poušti musíte počítat s tím, že budete utíkat třeba před leopardem :)Když to shrnu ... pohybu zde mám dost, žiju, ale teď nějakou chvíli neběhám. Říkám tomu "nabírání síly" a už se děsně těším, až ji využiju :)3 komentáře:

 1. Krásný fotky z krásný země :-) Ať se daří!

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji :) Je tu krásně, ale pořád váhám, jestli se přidat k pobíhačům po dálnici nebo počkat s běháním až se vrátím :)

  OdpovědětVymazat
 3. Je to nádhera! Určitě jste si to všichni užili (hlavně, že jste byli spolu celá rodinka!)
  Ale jsem moc ráda, že už jsi doma a že jsme se na pár vteřin viděly na Príglu. Bylo to nádherné překvápko! Díky moc za povzbuzení taky mamce!

  OdpovědětVymazat